Archiwalne wydarzenia

01 maja 2014 18:31 | Archiwalne wydarzenia

BUDOWA I OTWARCIE SALI GIMNASTYCZNEJ CZ.II

Marzenie stało się rzeczywistością. Przy naszej szkole otwarto piękny, nowoczesny i funkcjonalny gmach sali gimnastycznej. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że stało się to możliwe dzięki wielu osobom. Wszyscy ci , którzy na różnych etapach przedsięwzięcia służyli pomocą i konstruktywną radą zyskali honorowy tytuł ,,Przyjaciela Szkoły” i z rąk uczniów: Hanny Kumidaj, Julii Prusinowskiej i Jakuba Brzóskowskiego otrzymali okolicznościowy medal i czerwoną różę.

Osobą, która w sposób konsekwentny wspierała inicjatywę budowy sali, czuwała nad przebiegiem prac budowlanych, jednym słowem ,straciła najwięcej nerwów, była p. Dyrektor Jadwiga Kapusta. Dlatego też zasłużyła na słowa uznania i podziękowania, które w imieniu uczniów i nauczycieli złożyli jej Magdalena Pietrasiak i Filip Bartczak.

Po podziękowaniach i dekoracji medalami nastąpił moment, w którym to zaproszeni goście mogli zabrać głos. Wśród licznej rzeszy przemawiających byli zarówno ci, którzy wiernie kibicowali przedsięwzięciu -od sołeckiej inicjatywy aż po odbiór techniczny budynku- oraz ci, którzy sceptycznie odnosili się do pomysłu budowy sali gimnastycznej przy małej wiejskiej szkółce. I jedni, i drudzy gratulowali sukcesu i życzyli, szczególnie uczniom, powodzenia w rozgrywkach sportowych, wręczając przy tym, na dobry początek, górę prezentów, głównie w postaci sprzętu sportowego. Niebywale atrakcyjnym podarunkiem, który sprawił ogromną radość dzieciom, był duży pluszowy Pies- Strażak, przekazany przez Dowódcę JRG w Strykowie, p. Tomasza Kubiaka.

Przemówienia gości były ostatnim punktem pierwszej, oficjalnej części uroczystości. Zaraz po niej nastąpiła część druga- program artystyczny w wykonaniu uczniów. Teraz głos miały Patrycja Grzelak i Wiktoria Ferenc, które jako pierwsze pojawiły się na scenie pełniąc rolę konferansjerek. Następnie na salę, w rytm nastrojowego utworu Ery ,,Don’t U”, wkroczyli chłopcy: Mateusz Milczarek, Kamil Gocek, Kamil Dobrowolski i Szymon Stępniak, niosąc wykonane przez panie: Annę Jarmusz i Beatę Krawczyk transparenty z napisami Polska, Stryków, Niesułków i Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Za nimi podążał orszak pięciu greckich bogiń (Kasia Milczarek, Anita Bulińska, Ola Szczepaniak, Joasia Sitek, Kasia Sęk).W pięknych stylowych tunikach, uszytych na tę okazję przez, niezawodne w tej dziedzinie, mamy: p. Annę Grzelak i Anetę Milczarek dziewczyny wyglądały jak przeniesione w czasie z odległej starożytności boginie: Atena, Afrodyta, Hera, Demeter i Hestia. Wniosły one symboliczny ogień olimpijski i wygłosiły krótkie przesłania skierowane do wszystkich miłośników sportu. Następnie na sali pojawili się uczniowie wszystkich klas. Maszerując w rytm hymnu olimpijskiego UEFA Champions League prezentowali transparenty z nazwami dyscyplin sportowych uprawianymi, od wielu pokoleń, w naszej szkole: kl. O- tenis stołowy, kl. I- unihokej, kl.II- koszykówka, kl. III- boule, kl. IV- piłka ręczna, kl. V- siatkówka i kl. VI- piłka nożna. Pochód przykuwał uwagę nie tylko kolorowymi strojami sportowymi, ale także precyzją ruchów i układu choreograficznego. Kiedy już dzieci zajęły swoje miejsca, na scenę wystąpił reprezentant najmłodszego rocznika- Igor Siciński, który przejął od bogini Ateny olimpijski ogień i rozpalił znicz. Był to gest symboliczny, ale znaczący, ponieważ w myśl przesłania wygłoszonego przez boginię Atenę , odtąd w murach nowej sali gimnastycznej, wszelkie zmagania sportowe i rywalizacja będą miały na celu,, porównanie czynów i umiejętności” i będą wynikały ,,z woli walki i zwycięstwa”. Na znak akceptacji przywołanej starożytnej idei uczniowie i nauczyciele złożyli uroczyste przyrzeczenie sportowe:

,,Przyrzekamy, że będziemy współzawodniczyć w oparciu o lojalizm i poszanowanie zasad uczciwej rywalizacji.

Przyrzekamy uczestniczyć we wszystkich zawodach w duchu rycerskim dla chwały sportu i honoru naszej szkoły.”

Podsumowaniem tej ,bogatej w symbolikę, części programu artystycznego były wiersze wyrecytowane przez Karolinę Pietrasiak i Daniela Bukowskiego.

Teraz przyszła pora na występy drużyn klasowych. Każda klasa bowiem pod opieką wychowawcy przygotowała pokaz umiejętności artystyczno- sportowych .

Zerówiaczki głośno i donośnie wykrzyczały rymowankę dotyczącą zasad gry w tenisa stołowego. Ekspresyjnie i z temperamentem hasło promujące unihokej zaprezentowali pierwszoklasiści , natomiast uczniowie drugiej klasy zatańczyli do piosenki ,,Waving flag” K’annana. Trzecioklasiści i piątoklasiści wystąpili w krótkich układach choreograficznych obrazujących specyfikę gry w boule i siatkówkę. Czwarta klasa pokazała się w tanecznych pląsach w gorących rytmach przeboju Shakiry ,,Waka, waka”. Chłopcy z szóstej klasy odegrali krótką scenkę futbolową w takt piosenki mundialowej z roku 1998, a dziewczęta – chiliderki wyginały śmiało swoje ciała przy akompaniamencie ,,Go,go,go” Rickiego Martina. Występ dziewcząt zakończył program artystyczny przygotowany przez p. Annę Lipińską we współpracy z paniami: Anną Chamerszmit, Małgorzatą Prusinowską, Krystyną Kumidaj, Mariolą Karlińską, Bożeną Urquidi i Jolantą Walak. Aby na zawsze w pamięci wszystkich obecnych pozostał dzień otwarcia długo wyczekiwanej w Niesułkowie sali gimnastycznej, uroczystość zakończono pięknym utworem ,,Memory” w wykonaniu Barbry Streisand. Wówczas ze sceny zeszli uczniowie oddając ją artystom z zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy. Duet zaprezentował się w lekkim, satyrycznym repertuarze wprowadzając publiczność w pogodny nastrój. Występ Trzeciego Oddechu Kaczuchy był ostatnim punktem programu.

Uroczystość otwarcia sali gimnastycznej dobiegła końca, ale data 27 stycznia 2012 roku rozpoczęła nową erę w historii Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Niesułkowie.

BUDOWA I OTWARCIE SALI GIMNASTYCZNEJ