10 grudnia 2017 12:02 | Aktualności

ORTOGRAFIA PIERWSZYM KROKIEM DO WIEDZY- GMINNY TURNIEJ ORTOGRAFICZNY

Wiadomo, że najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok. Jeśli chodzi o sprawdzenie się w ortografii  mają go już za sobą Lidia Klotz i Zuzanna Lipińska, które po raz pierwszy wzięły udział w Gminnym Turnieju Ortograficznym organizowanym 8 grudnia przez ZS nr 2 w Strykowie. Autorki przedsięwzięcia p. Iwona Sasulicz i Ewelina Korona – Sochaczewska z roku na rok odchodzą od formy typowego dyktanda na rzecz turniejowych rozgrywek drużyn mieszanych tzn. tworzonych ad hoc z reprezentantów szkół podstawowych. Forma dyktanda nadal obowiązuje gimnazjalistów i w bieżącym roku siódmoklasistów.

Uczniowie klas V-VI bawili się świetnie, biorąc udział w quizie ,,Jeden z sześciu”, projektując wizytówkę i wcielając się w postacie literackie i filmowe. Ostatecznie wszyscy pokazali , że są prawdziwymi Mistrzami Ortografii.

Trudniej było uczniom piszącym dyktando. I tu niestety siódmoklasiści nie mieli szans z gimnazjalistami- to oni okazali się lepsi w pisowni takich ortogramów jak pół- Chińczyk i pół- Francuz.

W epoce dyslektyków coraz trudniej znaleźć miłośników ortografii, którzy oprócz naturalnych zdolności znają jeszcze teorię i lubią wyzwania. Organizatorki konkursu chcąc docenić wysiłek i zaangażowanie reprezentantów szkół, nagrodziły wszystkich dyplomami i audiobookami ,,Kamienie na szaniec”.

Autor: A.Lipińska