08 października 2017 19:56 | Aktualności

,,WESELE" W NIESUŁKOWIE

W piątek, 29. września wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły zostali zaproszeni na ,,Wesele”. I choć niektórzy poczuli się rozczarowani, bo nie zasiedli do suto zastawionych stołów i nie usłyszeli skocznych tanecznych kawałków, to ostatecznie niespodzianka, którą przygotowali organizatorzy okazała się prawdziwą ucztą dla ich uszu i oczu.

Poranne spotkanie z autorem i bohaterami dramatu ,,Wesele” rozpoczęła krótka scenka, w której Zuzanna Lipińska i Julia Dąbrowska przybliżyły publiczności najważniejsze fakty z życia Stanisława Wyspiańskiego. Elementami tworzącymi przestrzeń i tło dla ich występu były: wystawa dzieł malarskich Wyspiańskiego i rekwizyty związane z kulturą, sztuką i życiem codziennym naszej ,,polskiej wsi zacisznej, wsi spokojnej”. Nikt wtedy nie spodziewał się, że to zaledwie przedsmak prawdziwych emocji. Gdy prowadząca uroczystość Aleksandra Kowalska zaprosiła na scenę do czytania ,,Wesela” aktorów- lektorów, widzowie oniemieli z wrażenia. Bo oto w literackie postacie stworzone przez Wyspiańskiego wcielili się nauczyciele i zaproszeni goście. Każdy z lektorów pojawiając się na scenie z charakterystycznym rekwizytem lub w weselnym stroju wzbudzał żywe reakcje publiczności. Dramat Wyspiańskiego to bardzo trudny utwór wymagający od czytelnika znajomości historii i realiów epoki młodopolskiej, dlatego aktorzy amatorzy mieli niełatwe zadanie- taką interpretację głosową zastosować, by publiczność przez kilkanaście minut wytrwała w skupieniu. Podobno ,, nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy trudne do wykonania’’. Dla naszych aktorów trudne okazało się wykonalne. Ekspresja i prozodia z jaką prowadzili dialogi, nie pozwalały widzom  nawet na małą chwilę dekoncentracji.

Poniżej prezentujemy pełną obsadę skróconej wersji ,,Wesela” S. Wyspiańskiego w premierowym niesułkowskim wydaniu.

Czepiec- p.Jarosław Eliaszuk

Dziennikarz- p.Paweł Karlikowski