26 września 2017 19:32 | Aktualności

SPRZĄTANIE ŚWIATA

Jak co roku uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w akcji „Sprzątanie Świata”, która organizowana była w Polsce już po raz 24-ty. Jest ona częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska: Clean up the Word, wywodzącego się z Australii. Tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata” przebiegała pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. W ten sposób organizatorzy akcji chcieli zwrócić naszą uwagę na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” - na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania. Co roku, podczas Akcji w całej Polsce odbywają się liczne działania informacyjne, edukacyjne, monitoring stanu środowiska, zbiórki telefonów komórkowych, zużytych baterii oraz opakowań oraz rzeczy „z drugiej ręki” do wykorzystania przez innych. Tradycyjnie odbywa się też sprzątanie terenów publicznych.

Szkolne działania w ramach akcji "Sprzątanie świata" rozpoczęliśmy od apelu, podczas którego uczniowie zapoznali się z tematyką akcji, jej celami, a także przypomnieli sobie podstawowe zasady segregowania odpadów. Zostali również zachęceni do podjęcia osobistego wyzwania - dbałości o środowisko nie tylko od święta, ale każdego dnia poprzez używanie własnych toreb idąc na zakupy, nie tworzenie niepotrzebnych odpadów, segregowanie swoich odpadów np. papierów, plastikowych butelek, nakrętek, zużytych baterii. Następnie zaopatrzeni w rękawice i worki wraz z wychowawcami wyruszyli "sprzątać świat". Najmłodsi uczniowie (kl. I-II) porządkowali teren wokół szkoły. Klasa III  i IV udały się na pobliskie cmentarze, by posprzątać groby żołnierzy. Natomiast najstarsi uczniowie wyruszyli drogą na Nowostawy Dolne, a następnie Poćwiardówkę, by choć częściowo poprawić stan tutejszego środowiska. Obserwacja okolicznej przyrody, która w wielu miejscach została zanieczyszczona przez ludzi uświadomiła uczniom, jak istotna jest dbałość o środowisko nie tylko od święta, ale każdego dnia, nie tylko poprzez działania organizowane w szkole, ale przede wszystkim na co dzień w domu, na podwórku, na drodze czy w lesie.

Autor: E. Leszczyńska