24 maja 2017 13:59 | Aktualności

WYCIECZKA DO KŁODAWY

W słoneczny wtorek, 16 maja,  uczniowie klas I – III udali się w podróż do wnętrza Ziemi, czyli na wycieczkę do kopalni soli w Kłodawie, gdzie znajduje się  najgłębiej  w Polsce położona  podziemna trasa turystyczna. Już sam zjazd windą z prędkością 6m/s ,na głębokość 600 m ,dostarcza niezapomnianych wrażeń. Niesamowite jest również to, iż kopalnia cały czas funkcjonuje, tak więc zwiedzając podziemne korytarze i wyeksploatowane komory można spotkać górników powracających, bądź udających się do pracy. Wycieczkowy szlak przebiega pośród pokładów unikatowej, liczącej ponad 200 mln lat, soli różowej.  W Europie taka sól wydobywana jest tylko w  Kłodawie. Ciekawostką jest, iż w 2007 r. w kopalni pobito rekord Guinessa w kategorii „najniżej odbywający się koncert muzyczny na świecie”.

Następnym punktem w programie wycieczki było zwiedzanie zamku w Łęczycy, gdzie dzieci poznały historię diabła Boruty oraz uczestniczyły w lekcji o rycerstwie. W drodze powrotnej szukaliśmy śladów Boruty na murach  kolegiaty w Tumie.

Autor: K.Kumidaj