15 maja 2017 17:07 | Aktualności

VII OLIMPIADA HISTORYCZNO- SPORTOWA

12. maja odbyła się siódma edycja Gminnej Olimpiady Historyczno- Sportowej, w której udział wzięły wszystkie gminne szkoły podstawowe oraz SP ze Skoszew Starych. Tematem przewodnim olimpiady były Dzieje Mazurka Dąbrowskiego, a to za przyczyną zbliżającej się 220. rocznicy napisania tekstu ,,Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” przez Józefa Wybickiego. Szkoły rywalizowały ze sobą w konkurencjach wiedzowych i sportowych. Zawodnicy zmagali się z dwunastoma testowymi zadaniami m.in. z odczytywaniem obrazu, mapy, rozpoznawaniem postaci na portretach, krzyżówką i puzzlami przygotowanymi przez p. A.Lipińską oraz z czterema konkurencjami sportowymi: rzutem do celu, skokiem z miejsca, kozłowaniem piłki i biegiem wahadłowym, które wymyśliły i przeprowadziły panie M.Prusinowska i J. Walak. Prawidłowego przebiegu konkursu pilnowało niezależne jury w składzie p. Anna Sasin- Sekretarz Gminy Stryków, p. Anna Ślęzak- Radna Gminy Stryków i p. Jarosław Eliaszuk- Kierownik Domu Kultury w Niesułkowie. Żeby uzyskać tytuł zwycięzcy VII Olimpiady Historyczno- Sportowej , zdobyć nagrodę główną i puchar uczniowie musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami w dwóch dziedzinach. Gromadzone punkty sumowały się, więc i historycy , i sportowcy mieli o co walczyć. Tradycyjnie, jak co roku, pojedynek był zacięty , a każdy punkt na wagę złota. Najlepsi okazali się gospodarze- drużyna Amelki, Martyny, Oli, Zuzi, Adriana i Dominika. Tuż za nimi uplasował się zespół ze SP w Dobrej, a trzecią lokatę zajęli uczniowie ze SP nr 2 w Strykowie.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!

Po zakończeniu rywalizacji  uczestnicy olimpiady, ich opiekunowie oraz jury wzięli udział w lekcji muzyki korelującej z historią pt. ,,Znam hymny Polski” przeprowadzonej przez p. B. Urquidi. W trakcie zajęć uczniowie prześledzili dzieje, wybranych przez nauczycielkę pieśni, które na przełomie wieków aspirowały do miana hymnu narodowego.

Autor: A.Lipińska