Ekopracownia

 

UROCZYSTE OTWARCIE

  Pod skrzydłami nietoperza


Przygotowania do tej uroczystości trwały kilka tygodni. Ostatecznie 28 listopada 2013 r. w samo południe zabrzmiały dzwonki obwieszczające oficjalne otwarcie EKOPRACOWNI.

,,Jeśli myślisz rok naprzód -sadź ryż.
Jeśli myślisz 10 lat naprzód- sadź drzewo,
lecz jeśli myślisz 100 lat naprzód- ucz ludzi”.

Takim chińskim przysłowiem rozpoczęła swoje przemówienie w tym dniu Dyrektor Szkoły Jadwiga Kapusta, zwracając uwagę wszystkich zgromadzonych na istotę edukacji ekologicznej od najmłodszych lat. Niewątpliwie w nabywaniu wiedzy i umiejętności z zakresu tej edukacji pomoże naszym uczniom nowoczesna pracownia wyposażona w multimedialny sprzęt nowej generacji oraz fachowe pomoce dydaktyczne.

Aby jednak taka pracownia mogła powstać najpierw konieczny był pomysł projektu pod hasłem ,,Pod skrzydłami nietoperza”, później jego wysoka ocena punktowa, następnie realizacja z wykorzystaniem uzyskanych funduszy i wreszcie uroczyste otwarcie. Sukces nie byłby możliwy, gdyby nie kreatywność i determinacja Dyrektor Jadwigi Kapusty i nauczycielki przyrody p. Edyty Leszczyńskiej, które wymyśliły, napisały projekt, a później wygrały w wyścigu o pieniądze i spędziły wiele godzin na urządzaniu pracowni. Udało im się to przy wsparciu Organu Prowadzącego, a szczególnie dzięki zaangażowaniu p. Burmistrza i pracowników Wydziału Informacji i Promocji Gminy. Dlatego też w przemówieniu inauguracyjnym Dyrektor Jadwigi Kapusty nie zabrakło podziękowań skierowanych w stronę obecnych : p. Andrzeja Jankowskiego- Burmistrza, Anny Sasin- Sekretarza Gminy, Witolda Kosmowskiego, Tamary Barańskiej - Kiemaczyńskiej i Wojciecha Tomczaka.

Po wystąpieniu p. Dyrektor przed zebranymi gośćmi zaprezentowali się uczniowie w krótkim programie nawiązującym tematyką do nazwy projektu. Dzieci zaśpiewały piosenkę i przedstawiły scenkę, których bohaterami były nietoperze. Do tego występu przygotowały się pod kierunkiem p.Bożeny Urquidi.

Z wyrazami uznania i podziękowania dla p. Dyrektor, nauczycieli i uczniów zwrócił się p.Burmistrz. Docenił osiągnięcia szkoły w zakresie nauczania i wychowania, podkreślił, że wyróżnia się ona w środowisku lokalnym pod wieloma aspektami oraz życzył sukcesów w przyszłości. Do życzeń p. Burmistrza przyłączyła się p. Zastępca Dyrektora ZPKWŁ OT Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich Katarzyna Krakowska, która przyznała, że zawsze chętnie odwiedza naszą szkołę i liczy, że projekt ,,Pod skrzydłami nietoperza” zacieśni jeszcze bardziej współpracę PKWŁ z SP w Niesułkowie.

Żeby nie przedłużać chwili oczekiwania na najważniejszy moment uroczystości, zaraz po wystąpieniach gości, oficjalnie otwarto pracownię. Aktu przecięcia wstęgi dokonali p.Burmistrz, p.Aneta Milczarek- przewodnicząca Rady Rodziców oraz Wiktoria Piestrzeniewicz – uczennica kl.II.

Ekopracownia wypełniła się nieco przerośniętymi uczniami, ponieważ w ławkach zasiedli zaproszeni goście, a dlatego, by z uwagą obejrzeć prezentację i wysłuchać referatów przygotowanych przez uczniów kl. VI pod kierunkiem p. Edyty Leszczyńskiej. Lekcja przeprowadzona przez Hannę Kumidaj, Julię Prusinowską i Jakuba Brzóskowskiego miała na celu przybliżyć zebranym wiedzę o nietoperzach , a szczególnie o tych, które mieszkają na szkolnym strychu. Kilka ciekawostek z życia nietoperzy dodała też p. Krakowska, która zawsze z pasją dzieli się wiadomościami o nich. Po bardzo ekscytującej i frapującej dyskusji wokół zaprezentowanego tematu, goście opuszczając pracownię, otrzymywali od uczniów drobne upominki – nietoperze wykonane z materiałów ekologicznych : z szyszek, papieru pakowego i osłonek do jajek .

Ostatnią atrakcją uroczystości otwarcia EKOPRACOWNI ,, Pod Skrzydłami Nietoperza” był zaserwowany w tym dniu niezwykle oryginalny pod względem wyglądu i bardzo smaczny tort .

EKOPRACOWNIA