Sala gimnastyczna

Dokumenty do pobrania

Regulamin użytkowania sali gimnastycznej


W życiu ważny jest nie triumf lecz walka…


Najpierw walka…, czyli o genezie i trudach powstawania sali gimnastycznej.

W przypadku budowy sali gimnastycznej przy naszej szkole ważna była przede wszystkim walka uwieńczona wielkim triumfem. Wszystko zaczęło się wiele lat temu, kiedy jeszcze obowiązywała ośmioklasowa szkoła podstawowa. Wtedy pojawił się pomysł rozbudowy szkoły, a szczególnie sali, a właściwie salki gimnastycznej, z której korzystała ponad setka uczniów. Utworzono Komitet Budowy Sali, w skład którego weszli rodzice i nauczyciele. Zebrano fundusze i ulokowano je na koncie bankowym. Jednak rzeczywistość okazała się niesprzyjająca. Zaszły zmiany ekonomiczne, pozyskane środki straciły na wartości, a pomysł budowy sali odłożono do lamusa. Po wielu latach powrócono jednak do planów przedsięwzięcia. Pojawili się ludzie m.in. sołtysi okolicznych wsi ( Tomasz Prusinowski, Kazimierz Chamerszmit, Grzegorz Szydlik, Zenon Pietrasiak), którzy postanowili przekazać pieniądze z funduszu wsi na opracowanie projektu sali. Ich inicjatywa wsparta przez radna p. Annę Ślęzak, spotkała się z aprobatą władz lokalnych. W efekcie działania w kierunku urealnienia marzeń wszystkich uczniów szkoły w Niesułkowie zakończyły się sukcesem.

Później triumf…, czyli o uroczystości otwarcia wybudowanej sali.

27 stycznia 2012 roku przypieczętowaliśmy sukces uroczystym otwarciem nowo wybudowanej sali gimnastycznej z pełnym zapleczem socjalnym. W przygotowania do uroczystości zaangażowali się nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, uczniowie i rodzice. Nie co dzień świętuje się taką okazję, dlatego dołożono wszelkich starań, aby uroczystość była wyjątkowa i niezapomniana. Zadania zostały przydzielone już w listopadzie, więc organizatorzy mieli pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Uroczystość została zaplanowana od strony finansowej, logistycznej, technicznej , artystycznej i gastronomicznej.


Obsługą finansową i logistyczną zajęły się panie Dominika Ciecińska – księgowa i Karolina Sasin- referentka. Panie woźne Mariola Ferenc, Marzena Jędrzejczak, Anna Lipińska i Elżbieta Goszczyńska w asyście pana Edwarda Lipińskiego – pracownika gospodarczego- odświeżyły każdy kącik sali i zabezpieczyły piękny błyszczący parkiet miękką wykładziną dywanową. Pani Jolanta Walak przygotowała bogatą ekspozycję uczniowskich osiągnięć sportowych. Dzięki temu puste ściany korytarzy zapełniły się dyplomami, gablotami z pucharami i gazetkami. O scenografię do uroczystości zadbały panie Edyta Leszczyńska, Elżbieta Błaszczyk, Bożena Urquidi, Małgorzata Prusinowska i Anna Lipińska. Swoją radą i pomocą służyła p. Dyrektor Jadwiga Kapusta, pomimo wielu innych spraw i obowiązków. Oprawą muzyczną zajęły się panie: Anna Lipińska i Elżbieta Błaszczyk, a sprzęt nagłaśniający udostępnił Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji ze Strykowa- p. Konrad Kozłowski. Pan Witold Walak – przyjaciel szkoły - tradycyjnie, zgodził się dokumentować przebieg uroczystości zarówno aparatem fotograficznym jak i kamerą.


Wybiła godzina 10.00 w ostatni styczniowy piątek. Do szkoły zaczęli tłumnie przybywać zaproszeni goście. Już od progu nowej sali witały ich panie Anna Jarmusz i Jolanta Walak, które skrupulatnie sprawdzały obecność na liście i wręczały przygotowane na tę okazję identyfikatory. Czuwały też nad księgą pamiątkową, do której mogli wpisać się zaproszeni goście. Kiedy już, prawie wszystkie, przygotowane na sali miejsca zostały zajęte, rozpoczęto oficjalną część uroczystości. Najpierw, zgodnie z rytuałem szkoły, w obecności pocztu sztandarowego ( Patrycja Olczak, Kamil Lamczyk, Karolina Pietrasiak) odśpiewano hymn państwowy, później prowadząca uroczystość p. Bożena Urquidi przekazała mikrofon p. Dyrektor Jadwidze Kapuście, która przywitała wszystkich przybyłych na galę gości: przedstawicieli władz lokalnych, powiatowych i wojewódzkich, przedstawiciela nadzoru pedagogicznego, działaczy społecznych, dyrektorów szkół, rodziców i absolwentów szkoły, a wśród nich wybitnych sportowców , szczególnie ping-pongdzistów, którzy zdobywali w tej dziedzinie najwyższe trofea.

Ważnym punktem tej części uroczystości było poświęcenie budynku przez biskupa Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Lipce Bernarda Kubickiego i księdza Adama Bajera vel Bojera, proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej w Niesułkowie. Po nim nastąpiło najbardziej doniosłe wydarzenie tego dnia, mianowicie akt przecięcia wstęgi, który ostatecznie potwierdził, że sala gimnastyczna została oddana do użytku i odtąd ma służyć idei upowszechniania sportu w środowisku lokalnym. Zaszczytna funkcja przecięcia wstęgi przypadła w udziale: p. Andrzejowi Jankowskiemu- Burmistrzowi Miasta - Gminy Stryków, p. Jadwidze Kapuście – Dyrektor Szkoły, p. Monice Prusinowskiej-Przewodniczącej Rady Rodziców oraz Katarzynie Milczarek- Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego.

Marzenie stało się rzeczywistością. Przy naszej szkole otwarto piękny, nowoczesny i funkcjonalny gmach sali gimnastycznej. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że stało się to możliwe dzięki wielu osobom. Wszyscy ci , którzy na różnych etapach przedsięwzięcia służyli pomocą i konstruktywną radą zyskali honorowy tytuł ,,Przyjaciela Szkoły” i z rąk uczniów: Hanny Kumidaj, Julii Prusinowskiej i Jakuba Brzóskowskiego otrzymali okolicznościowy medal i czerwoną różę.

Osobą, która w sposób konsekwentny wspierała inicjatywę budowy sali, czuwała nad przebiegiem prac budowlanych, jednym słowem ,straciła najwięcej nerwów, była p. Dyrektor Jadwiga Kapusta. Dlatego też zasłużyła na słowa uznania i podziękowania, które w imieniu uczniów i nauczycieli złożyli jej Magdalena Pietrasiak i Filip Bartczak.

Po podziękowaniach i dekoracji medalami nastąpił moment, w którym to zaproszeni goście mogli zabrać głos. Wśród licznej rzeszy przemawiających byli zarówno ci, którzy wiernie kibicowali przedsięwzięciu -od sołeckiej inicjatywy aż po odbiór techniczny budynku- oraz ci, którzy sceptycznie odnosili się do pomysłu budowy sali gimnastycznej przy małej wiejskiej szkółce. I jedni, i drudzy gratulowali sukcesu i życzyli, szczególnie uczniom, powodzenia w rozgrywkach sportowych, wręczając przy tym, na dobry początek, górę prezentów, głównie w postaci sprzętu sportowego. Niebywale atrakcyjnym podarunkiem, który sprawił ogromną radość dzieciom, był duży pluszowy Pies- Strażak, przekazany przez Dowódcę JRG w Strykowie, p. Tomasza Kubiaka.

Przemówienia gości były ostatnim punktem pierwszej, oficjalnej części uroczystości. Zaraz po niej nastąpiła część druga- program artystyczny w wykonaniu uczniów. Teraz głos miały Patrycja Grzelak i Wiktoria Ferenc, które jako pierwsze pojawiły się na scenie pełniąc rolę konferansjerek. Następnie na salę, w rytm nastrojowego utworu Ery ,,Don’t U”, wkroczyli chłopcy: Mateusz Milczarek, Kamil Gocek, Kamil Dobrowolski i Szymon Stępniak, niosąc wykonane przez panie: Annę Jarmusz i Beatę Krawczyk transparenty z napisami Polska, Stryków, Niesułków i Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza. Za nimi podążał orszak pięciu greckich bogiń (Kasia Milczarek, Anita Bulińska, Ola Szczepaniak, Joasia Sitek, Kasia Sęk).W pięknych stylowych tunikach, uszytych na tę okazję przez, niezawodne w tej dziedzinie, mamy: p. Annę Grzelak i Anetę Milczarek dziewczyny wyglądały jak przeniesione w czasie z odległej starożytności boginie: Atena, Afrodyta, Hera, Demeter i Hestia. Wniosły one symboliczny ogień olimpijski i wygłosiły krótkie przesłania skierowane do wszystkich miłośników sportu. Następnie na sali pojawili się uczniowie wszystkich klas. Maszerując w rytm hymnu olimpijskiego UEFA Champions League prezentowali transparenty z nazwami dyscyplin sportowych uprawianymi, od wielu pokoleń, w naszej szkole: kl. O- tenis stołowy, kl. I- unihokej, kl.II- koszykówka, kl. III- boule, kl. IV- piłka ręczna, kl. V- siatkówka i kl. VI- piłka nożna. Pochód przykuwał uwagę nie tylko kolorowymi strojami sportowymi, ale także precyzją ruchów i układu choreograficznego. Kiedy już dzieci zajęły swoje miejsca, na scenę wystąpił reprezentant najmłodszego rocznika- Igor Siciński, który przejął od bogini Ateny olimpijski ogień i rozpalił znicz. Był to gest symboliczny, ale znaczący, ponieważ w myśl przesłania wygłoszonego przez boginię Atenę , odtąd w murach nowej sali gimnastycznej, wszelkie zmagania sportowe i rywalizacja będą miały na celu,, porównanie czynów i umiejętności” i będą wynikały ,,z woli walki i zwycięstwa”. Na znak akceptacji przywołanej starożytnej idei uczniowie i nauczyciele złożyli uroczyste przyrzeczenie sportowe:

,,Przyrzekamy, że będziemy współzawodniczyć w oparciu o lojalizm i poszanowanie zasad uczciwej rywalizacji.

Przyrzekamy uczestniczyć we wszystkich zawodach w duchu rycerskim dla chwały sportu i honoru naszej szkoły.”

Podsumowaniem tej ,bogatej w symbolikę, części programu artystycznego były wiersze wyrecytowane przez Karolinę Pietrasiak i Daniela Bukowskiego.

Teraz przyszła pora na występy drużyn klasowych. Każda klasa bowiem pod opieką wychowawcy przygotowała pokaz umiejętności artystyczno- sportowych .

Zerówiaczki głośno i donośnie wykrzyczały rymowankę dotyczącą zasad gry w tenisa stołowego. Ekspresyjnie i z temperamentem hasło promujące unihokej zaprezentowali pierwszoklasiści , natomiast uczniowie drugiej klasy zatańczyli do piosenki ,,Waving flag” K’annana. Trzecioklasiści i piątoklasiści wystąpili w krótkich układach choreograficznych obrazujących specyfikę gry w boule i siatkówkę. Czwarta klasa pokazała się w tanecznych pląsach w gorących rytmach przeboju Shakiry ,,Waka, waka”. Chłopcy z szóstej klasy odegrali krótką scenkę futbolową w takt piosenki mundialowej z roku 1998, a dziewczęta – chiliderki wyginały śmiało swoje ciała przy akompaniamencie ,,Go,go,go” Rickiego Martina. Występ dziewcząt zakończył program artystyczny przygotowany przez p. Annę Lipińską we współpracy z paniami: Anną Chamerszmit, Małgorzatą Prusinowską, Krystyną Kumidaj, Mariolą Karlińską, Bożeną Urquidi i Jolantą Walak. Aby na zawsze w pamięci wszystkich obecnych pozostał dzień otwarcia długo wyczekiwanej w Niesułkowie sali gimnastycznej, uroczystość zakończono pięknym utworem ,,Memory” w wykonaniu Barbry Streisand. Wówczas ze sceny zeszli uczniowie oddając ją artystom z zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy. Duet zaprezentował się w lekkim, satyrycznym repertuarze wprowadzając publiczność w pogodny nastrój. Występ Trzeciego Oddechu Kaczuchy był ostatnim punktem programu.

Uroczystość otwarcia sali gimnastycznej dobiegła końca, ale data 27 stycznia 2012 roku rozpoczęła nową erę w historii Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Niesułkowie.

BUDOWA I OTWARCIE SALI GIMNASTYCZNEJ